Gümrükten Neler Geçmez? Yasaklı Ürünler Hangileri?

Gümrükten neler geçmez sorusu ile sık sık karşımıza çıkmaktadır. Gümrük ülkeye gelen veya ülkeden çıkan ürünlerin değerlendirildiği alanlardır. Bu alandan geçen ürünler kayıt edilerek ülkeye girmektedir. Aynı zamanda güvenlik açısından değerlendirmeleri yapılmaktadır.  Yurt dışından alışveriş yapanların bilmesi gereken konulardan birisi gümrüğe takılan ürünlerin var olduğudur. Teknolojinin ilerlemesi birçok alanda daha bizlere kolaylık sağlıyor. Bunların başında yurt dışından ürün getirme gibi farklı özellikleri bizlere sunuyor. Ancak bazı ürünler için gümrükten geçmediğini bilmeli ve buna göre alışveriş yapmalısınız. Gümrükten geçmeyen Ürünleri bilmeniz yurt dışından yapacağınız alışverişlerinizde sizler için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Aldığınız ürünlerin yurt dışından getirirken gümrüğe takılması ürünün size ulaşmamasına neden olacak ve paranız boşa gidecektir.
Gümrükten Neler Geçmez? Yasaklı Ürünler Hangileri?

Gümrükte Neler Takılır?

Gümrükten neler geçmez sorusu ile başlayan araştırmalarda genellikle yurt dışından alışveriş yapacak olan bireyler tarafından merak edilmektedir. Yurt dışı kayıtlı olan ürünlerin ülkemize getirilmesi yasak olanları bulunmaktadır. Bu ürünlerin neler olduğunu bilmek hem alışveriş yapanların hem de yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. Gümrükte neler takılır sorusuna cevap olarak söylenebilecek birçok ürün bulunuyor. Bu ürünleri tercih edecek olan kişilerin gümrükte takıldığını ve gümrükten geçmediğini bilmesi gereklidir. Gümrükte kalan ürünler Gümrük Kanunları çerçevesince belirlenmektedir. Bu kanunlar kapmasında olmayan ürünler gümrükten geçemiyor.

Gümrükten Neler Geçemez? Gümrük Yasaklı Ürünler 2022

Gümrük Kanunları kapsamında olan ürünler gümrükten geçerek ülkemize girebilir. Ancak bu kapsamda olmayan ürünler gümrükten geçemez. Gümrükte yasaklı olan ürünlerin listesini sizler için düzenledik. Bu liste aracılığı ile hangi ürünlerin yasaklı olduğunu görebilirsiniz. Gümrükten neler geçmez sorusunun cevabı için söylenebilecek olan en önemli unsur tütün ve tütün ürünleri ve alkol gibi ürünlerin geçemeyeceği yönündedir. Bununla beraber şu ürünler geçememektedir:
  • Tütün ve tütün ürünleri,
  • Alkollü veya alkol benzeri ürünler,
  • Cep telefonu gibi sim kart takılabilir olan ürünler,
  • Kozmetik ürünler ve benzeri ürünler,
  • Et ve süt ürünleri,
  • Silah ve tüfek gibi ürünler,
  • Uyuşturucu ve uyarıcı ürünler,
  • Takviye gıdalar ve sporcu gıdaları…
Gümrükte hangi ürünler geçmez sorusunun yanıtı olarak verilebilecek olan unsurların başında bu ürünler yer almaktadır. Daha uygun fiyatlı olduğu düşünülen bu ürünlerin başında telefonlar posta yolu ile ülkeye getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu ürünlerin özellikle posta yolu ile getirilmesi tamamı ile yasaktır ve gümrükten geçmez.Gümrükten Geçemeyen Ürünlerin Vergisi Ödenerek Geçirilebilir Mi?

Gümrükten Geçemeyen Ürünlerin Vergisi Ödenerek Geçirilebilir Mi?

Gümrükten neler geçmez sorusunun yanı sıra gümrüğe takılmış kargoları olan kişilerin sorduğu soruların başında ilk olarak vergi ödeme ile ürünü alma yer alıyor. Ancak bu alanda vergilerin ödenmesi işe yaramayacaktır. Posta ve kargo yolu ile gelen telefonlar gümrüğe takılan ürünler içerisinde yer alır. Bu nedenle bu ürünleri getiremezsiniz. Gümrükte neler yasak gibi sorulara konu olan yasak ürünlerin getirilmesi sırasında vergi ödemek gümrükten geçiremez. Ancak Yurt dışından kendiniz getirdiğiniz takdirde IMEI numarasını işleterek ülkemize telefon getirebilirsiniz. Bu işlemi de üç yılda bir kez yapabilme hakkına sahipsiniz.Gümrükten Geçemeyen Ürünlere Ne Olur?

Gümrükten Geçemeyen Ürünlere Ne Olur?

Gümrükten neler geçmez sorusunun yanıtı olan birçok ürünü sipariş eden kişiler bulunuyor. Peki bu ürünler gümrüğe takıldığında ne oluyor? Gümrükte hangi ürünler takılır sorusuna cevap olan ürünlerin yeniden satışa çıkarıldığını bilmelisiniz. Eğer ürününüz yasaklı bir ürün değil ise gümrük çalışanı ile görüşerek ürününüzün vergisini ödemeniz yereli olacaktır. Ancak yasaklı olan ürünlerin getirilmesi ve gümrükte takılması gibi durumunda gümrük malları satış firmaları aracılığı ile bu ürünlere ulaşım sağlayabilirsiniz.
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. Gizlilik Sözleşmesi
E-posta adresinizi başarılı bir şekilde kaydettiniz.
E-posta adresiniz zaten kayıtlı