Gümrükte Satılan Eşyalar

Hayatınızda bir kere de olsa gümrükte kalan ve satılan eşyaları duymuşsunuzdur. Halk tarafından genellikle “gümrük malları” olarak tabir edilen bu ürünler gümrük idareleri tarafından uygun fiyatlara satılır. Gümrük idareleri aslında kâr amacı gütmez ve ticaret yapmaz. Bu ürünler ise yurt dışından sipariş edilip gümrükten geçemeyen, işlemleri tamamlanamayan ya da faturası olmadığı için gümrüğe takılan çeşitli eşyalardan oluşur. Bir süre bekletilen bu mallar daha sonra satışa çıkarılır.

Gümrükte Satılan Eşyalar

Oyuncaklar, güneş gözlükleri, fotoğraf makineleri, cep telefonları ve hatta dizüstü bilgisayarlar gibi pek çok farklı eşyayı bu satışlarda bulabilirsiniz. Satın alan ya da sahibi olan kişiden herhangi bir haber alınamadığında bu ürünler piyasa değerinden daha uygun bir fiyata satılır. Bu sayede birçok kişi de istediği cep telefonu, hayalini kurduğu bilgisayar ve daha pek çok eşya ve teknolojik alete avantajlı bir şekilde ulaşabilir.

Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünler satın almak her geçen gün zorlaşırken bu uygulama da herkesin dikkatini çekmektedir. Pahalı parfümler ya da lüks ayakkabılar arasından dilediğinize ulaşmak için siz de gümrükte satılan eşyaları inceleyebilirsiniz.

 

Gümrük Satışları Nasıl Yapılıyor?

Gümrükte satılan mallar genellikle gümrük işlemleri tamamlanamayan ürünlerden oluşur. Bu eşyalar Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na göre alınarak tasfiye işlemi yapılır. Tasfiye işlemi ise tasfiyelik olan bu malların tutulduğu depolardan gümrük idarelerince alınması ve bu yerlerin temizlenmesidir. Bu noktada aslında amaç; depolarda tutulan ve bekletilen eşyaların bu yerlerden kaldırılması, gelecek yeni ürünler için yapılacak kontrollerin kolaylaştırılması ve bunlara ek olarak tasfiyelik olan eşyaların ekonomiye kazandırılarak insanların fayda sağlamasına olanak tanımaktır.

Gümrük Satışları Nasıl Yapılıyor?

Tasfiye işleminden sonraki satış ihale yoluyla ya da perakende şeklinde yapılabilir. Zaman zaman bazı eşyalar vakıf ve derneklere verilebilir. Herhangi bir canlının sağlığına ya da çevreye zarar vermediğinden emin olunan ürünlerin ülkeye girişinde sakınca bulunmaz. Akaryakıt hariç her ürün bu şekilde satılabilir.

 

Gümrükte Satılan Eşyaların Uygun Fiyatlı Olmasının Sebebi Nedir?

Gümrük mallarının uygun fiyatlarla satılmasının ilk sebebi gümrük idarelerinin bu satışları kâr amacıyla yapmamasıdır. Dolayısıyla ürünlerin fiyatları piyasaya göre daha aşağıda olur. Satışlar ihale yoluyla ya da perakende olarak yapılır.

Gümrükte Satılan Eşyaların Uygun Fiyatlı Olmasının Sebebi Nedir?

Ancak ihale yoluyla yapılan satışlar Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülür. Bu işlemler elektronik ihale olarak gerçekleşir. Bakanlığın hazırladığı bir web sayfası üzerinden ihale yapılır ve eğer ihaleyi kazanan kişi satın alıma da hak kazanmış olur. Bunlara ek olarak perakende satışlar ise yine Ticaret Bakanlığı’nın Bölge Müdürlükleri’nin işlettiği perakende satış mağazalarından yapılır.

Satış öncesi gümrük idaresi bir satış listesi oluşturur. Daha sonra bu liste çeşitli yollardan ilan edilerek satış işlemine başlanır. Bu listede belirtilen tüm eşyaları siz de Gümrük Sepeti perakende satış mağazasından oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. Gizlilik Sözleşmesi
E-posta adresinizi başarılı bir şekilde kaydettiniz.
E-posta adresiniz zaten kayıtlı